Ekonomia w domu – planujemy budżet

Ekonomia w domu – planujemy budżet
https://www.dnb.com/pl-pl/wiedza/newsy-artykuly/czym-jest-zator-platniczy-i-jak-sobie-z-nim-poradzic/
www.100greatestnysports.com

Zobacz czy partner biznesowy jest w pełni ufny

Domowy budżet to proces, którego podejmuje się nadal niewiele polskich rodzin. Bardzo często spotyka się sytuacje, w których wydatki w wyraźny sposób przewyższają możliwości finansowe. Nie jest to spowodowane jedynie nieodpowiednim trybem życia, impulsywnymi decyzjami, nieprzemyślanym działaniem. Całe źródło problemu znajduje się właśnie w braku planowania.

Domowy budżet nie musi być precyzyjnymi, kolorowymi tabelkami, które generowane są w Excelu. Równie dobrze sprawdzą się własnoręczne zapiski w zeszycie. Ważne jednak, by prowadzić to w sposób ciągły i nieprzerwany. Po to, by móc dokonać analizy na przestrzeni kilku okresów rozliczeniowych.

O ile hasło budżetu domowego brzmi dość tajemniczo, wcale nie powinniśmy się go bać. Wystarczy zapoznać się z jego głównymi założeniami. Oto, o czym warto pomyśleć w zakresie planowania finansów domowych: budżet to przede wszystkim środki, które jesteśmy w stanie wydać, czyli te którymi w danym momencie dysponujemy. Miesięczną analizę zaczynamy właśnie od takiego podsumowania;

  • W kolejnym kroku analizujemy wszelkie koszty konieczne do poniesienia w danym miesiącu.

    Te rozdzielamy na stałe oraz konsumpcyjne. Nie robimy tego w kontekście podsumowania, ale planowania, co jest niezmiernie ważne. Powinniśmy skonfrontować budżet z kosztami, by w istocie wiedzieć czy możemy pozwolić sobie na konkretne wydatki w miesiącu. Może okazać się, że zapomnieliśmy przykładowo o kwartalnej racie lub wypadnie nam wizyta u dentysty – a cały plan zostanie zaburzony;

  • W kroku trzecim trzeba wziąć pod uwagę wydatki, które mają charakter jednorazowy, ale których możemy się spodziewać i je zaplanować.

    Przykładowo chcemy w danym miesiącu kupić telewizor lub zbliżają się święta i stoimy przed koniecznością zrobienia prezentów bliskim. Wszelkie te poszczególne elementy należy spisać i nie bać się, że któraś pozycja wydaje się być naturalna, a przy tym absurdalna w rozliczeniu. Im więcej widzimy na papierze, tym bardziej jesteśmy świadomi kosztów, koniecznych do poniesienia.

  • Trzeba jednak zaznaczyć, że planowanie budżetu domowego nie kończy się na budżecie i kosztach.

    Bardzo ważne jest także oszczędzanie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować sobie większą inwestycję, np. remont. Dobrze jest także robić podsumowania roczne, dzięki czemu sprawdzimy jakie błędy popełnialiśmy, co można było zrobić inaczej, co kupiliśmy i się nie przydało.

.